TEKİRDAĞ NAKLİYE | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
TEKİRDAĞ NAKLİYE
  • 2022-08-29

TEKİRDAĞ NAKLİYE

Türkiye Cumhuriyeti'nin Marmara bölgesinin Trakya tarafında bulunan Tekirdağ İli (eski adı: Tekfürdağı), doğuda İstanbul, güneyde Marmara Denizi ve Çanakkale, batıda Edirne ve Kırklareli ile çevrilidir. İlin merkezi aynı adı taşıyan Tekirdağ şehridir. Nüfus yoğunluğu: km² başına 122 kişi. Ortalama yıllık sıcaklık: 13.8°C. Ortalama yıllık yağış: 583 mm. 2008 TÜİK nüfus sayımına göre, Türkiye nüfus bakımından en hızlı büyüyen ikinci ildir.  Ekonomi nakliye açısından çok önemli, o yüzden Tekirdağ'ın ekonomik durumuna bir göz atalım. Tekirdağ ilinin toprakları çok verimlidir. Burası birinci sınıf bir tarım arazisidir. Bereketli ovalar ve sonsuz yeşil ovalar vardır. Türkiye'nin ayçiçeği ve yağlı tohumlu buğday üretiminin çoğunluğunu sağlamaktadır. Tekirdağ ilinin batısında yer alan Malkara ve Hayrabulu ilçelerinde tarım ve hayvancılığın ekonomik değeri oldukça yüksektir. Tekirdağ ilinin doğusunda yer alan Çorlu ve Çerkezköy ilçelerinde sanayi, sanayi ve tarım ekonomisi oldukça yüksektir. Özellikle Çorlu ve Çerkezköy ilçeleri, inşa edilen yüzlerce fabrika (2008 yılında: 1.100 fabrika) ve hızlı nüfus artışı nedeniyle çok sayıda göçmen almaktadır. Türkiye'nin en hızlı sanayileşen şehridir. Sanayileşme sayesinde ulaşım da gelişiyor. Bu ulaşım aracı şehir içinde olabileceği gibi şehir dışında da olabilir. Şehir içi ulaşım ise ya ofise ya da eve taşımacılık olabilir. Eve taşımacılıkta en çok kullanılan tür ve işi kolaylaştıran tür ise asansörlü taşımacılıktır.

Şimdi ise asıl konumuz olan nakliyeyi yani bir nevi lojistiği anlatalım. Tekirdağ  Belediye Başkanı Kadir Albayrak; "Tekirdağ'ın geleceği için büyük önem taşıyan nakliye sektörünü değerlendirmek ve görüş alışverişinde bulunmak için toplandık. Türkiye'de lojistik üs olma potansiyeline sahiptir.Ülkenin parlayan yıldızı şehrimiz Türkiye geleceği şekillendirmede önemli bir konuma sahiptir. Avrupa'nın en büyük metropollerinden biri olan, Avrupa ile Asya arasında bir geçiş güzergahı olan İstanbul'un hemen yanında yer alan Tekirdağ, coğrafi avantajlarının yanı sıra, Trakya'nın tek metropol şehridir. hem ulusal hem de uluslararası yatırım için tüm uygun koşulların bulunduğu endüstri parkları ve mevcut limanlar için potansiyele sahip, ekonomi ve ticaret açısından uygun, çeşitlendirilmiş bir ulaşım ağı. Tüm bu faktörler göz önüne alındığında ilimizin bir lojistik  merkez haline gelmesi gerekmektedir. “

Trakya Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve TCDD'nin ortaklaşa yürüttüğü Tekirdağ'da lojistik merkezin kurulması ve yük merkezlerinin karayolu ulaşım sistemine entegrasyonuna ilişkin Trakya Kalkınma İdaresi hizmet binasında  istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantılara Albayrak yetkilileri ve Bölge Müdürlüğü, Trakya Kalkınma İdaresi Genel Sekreteri Mahmut Şahin, TCDD 1. Bölge Müdürü Nihat Aslan, Müdür Yardımcısı Nihat Meriçli ve  Bölge Modernizasyon Müdürü 1 Yılmaz Acar ile Süleymanpaşa Belediyesi yetkilileri katıldı. Görüşmelerde, TCDD yetkilileri, önerilen lojistik merkezin yeri için doğru yerin belirtilmesi ve gerekli hakların alınması için Tekirdağ Metropolü ve Süleymanpaşa Belediyesi yetkililerinin işbirliğini talep etti.

Son yıllarda İstanbul'dan Trakya'ya taşınan sanayi yatırımlarının kalbinde yer alan Tekirdağ, limanlar, kara yolları, demir yolları ve hava yollarının verdiği nakliye hizmeti ile Trakya'nın lojistik merkezi olmayı hedefliyor. Trakya'nın sanayi üssünün %82'sine ev sahipliği yapan şehir, yakında faaliyete geçecek olan Martaş, Akport ve NATO limanları ve Asyaport ile nakliye ağırlığını arttırıyor.

 DÜNYA gazetesinin Vali Tekirdağ ve Tekirdağ TSO işbirliğiyle düzenlediği "Tekirdağ'ın çehresinin ve lojistiğinin geliştirilmesi" konulu toplantıda kentin nakliyedeki potansiyeli ele alındı. Toplantıda nakliye master planlama çalışmalarını başlatan Tekirdağ, lojistik ihtisas OSB ve Çorlu Havalimanı yakınında yapılması planlanan kargo köyü için Tekirdağ'ın beklentilerinin yüksek olduğunu belirtti. İş çevreleri, 1/25 mil planında üç lojistik bölgesi bulunan şehrin büyük hacimler vaat ettiğine ve depolar inşa edilirse likit ürünler için öne çıkacağına inanıyor.OSB'lerden yaklaşık 900 tesisin faaliyet gösterdiği Tekirdağ'da düzensiz ve izinsiz sanayileşmeyi önlemek için reformlu bir OSB kurulması planlanıyor.

 Trakya sanayisinin %82'sine ev sahipliği yapan Tekirdağ, liman, karayolu, demiryolu ve hava tedarik ağlarını içeren bir nakliye merkezi olma yolunda ilerliyor. Marmara Denizi'nde 137 km'lik bir sahil şeridine sahip olan Tekirdağ'ın nakliye gücünün, Martaş ve Akport limanlarının yanı sıra yapımı devam eden NATO limanı ve denize açılacak Asyaport ile daha da artacağı iddia ediliyor. Kuzey Ege ve Güney Marmara'da önemli bir lojistik merkez olma hedefiyle yola çıkan Tekirdağ, planda da işaretlenen çok sayıda Trakya'da gelecek vaat eden bir şehir olarak öne çıkıyor. Bu süreçte şehir, konuşlanma sürecinde olan lojistik ihtisas OSB'den ve Çorlu havalimanının yanında yapılması planlanan kargo köyünden çok şey bekliyor.

 Vali Tekirdağ, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası ve DÜNYA Gazetesi'nin "Trakya Ekonomik Buluşmaları" kapsamında düzenlediği "Tekirdağ'ın Gelişen Yüzü ve Lojistik" konulu toplantıda kentin gelişim yönleri ve  gelecekteki konumu ele alındı. DÜNYA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ başkanlığındaki Dr. Rüştü Bozkurt'un konuşmacı olarak yer aldığı toplantıda, OSB'nin lojistik uzmanlığının hizmetlerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için şart olduğunu belirtti. Tekirdağ merkez, Muratlı ve Çorlu'da 3 lojistik merkez kurmak. Toplantıda, Trakya'nın İstanbul'da sıkışan sanayiye yeni yer bulmanın ön saflarında olduğu bir dönemde, OSB'ler dışında kalan 900 sanayi tesisinin lokasyonunun 1600'e ulaştığı ifade edildi. Tekirdağ'da kayıt dışı olanlar birçok soruna neden oldu. Anormal sanayileşmenin önüne geçmek isteyen konuşmacılar, Çorlu'da Ergene Çayı ile Misinli Çayı arasında E-5 ekseninde yer alan 86 sanayi şirketinin restore edilerek OSB kurulmasını beklediğine dikkat çekti. Ergene havzasının kirlenmesi nedeniyle bölgede 2009 yılından bu yana yeraltı suyu kullanımının yasaklandığını kaydeden iş dünyası, şehirlere yeraltı suyu tüketiminde sağlanan kolaylıkların kendileri için de geçerli olmasını diler. Öte yandan  Çerkezköy OSB'deki gibi  bir barajın içme suyuna da çözüm olabileceği iddia ediliyor.

GRL BİLİŞİM VE İNOVASYON A.Ş.
Mersin Sanayi ve Ticaret Odası Sicil No: 53868 | Mersis No: 0411073318100001 | Kep Adres: grlbilism@hs01.kep.tr | Copyright© 2020