TESLA SEMI TRUCK MARKA VE MODELLERİ NEDİR? | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
TESLA SEMI TRUCK MARKA VE MODELLERİ NEDİR?
  • 2022-08-08

TESLA SEMI TRUCK MARKA VE MODELLERİ NEDİR?

Tesla Semi Truck Marka ve Modelleri Nedir?

Tesla Semi Truck kamyon üreticileri ve modelleri hakkında konuşmadan önce genel olarak normal kamyonlardan bahsedelim. İlk olarak, TIR'ın gerçekte ne anlama geldiğini açıklayarak başlayabiliriz. Kamyon terimini hepimiz duymuşuzdur ve şehirler arası ve uluslararası taşımacılıkta uzun ve geniş bir araç olarak kullanıldığını biliyoruz. Aslında kamyonlar; otobüsler, trenler vb. araçların da taşımacılığını yapmaktadır. Bu, özellikle lojistik ve nakliye şirketleri için büyük bir avantajdır. Ancak tır tam olarak bir ulaşım tanımı değildir. TIR'ın orijinal tanımı, Fransızca'da "uluslararası kara yolu taşımacılığı" anlamına gelen Transports Internationalaux Routiers'in kısaltmasıydı. TIR plakalı tüm araçlar için genel bir terim olarak kullanılan TIR, günümüzde  uzun yol çekici-römorklarının tek tanımıdır. Kamyon, Birleşmiş Milletler Ajansı (IRU) tarafından 15 Ocak 1959'da Cenevre'deki Birleşmiş Milletler Ajansında imzalanan bir anlaşmadır. Aslında TIR Karnesi, bu anlaşmanın kapsadığı ülkelerde karayolu taşıtlarına yapıştırılmakta ve araca yapıştırılan gümrük vergilerinin cinsini, miktarını ve niteliğini ve bir araca yapıştırılan TIR etiketini, belirli parça numarasını belirtmektedir. Bu nedenle aracınız TIR Karnesinde taşıma ve taşıma aracı olarak tanımlanmış olsa dahi TIR Karnesine teslim edilen ve araca yüklenen eşyanın gümrük kontrolü yapılmalı, mevcut menşe ülke ve kontrolü tamamlanmalıdır. Tabii ki, bu tereddüt etmeden güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Kamyon olarak da bilinen semi - treyler ve traktörler de ülkemizde ulaşım aracı tanımına girmektedir. Bugün, kamyonun icadı, uluslararası nakliye şirketlerini de büyük ölçüde geliştirmiştir. Tek koşul, TIR plakalı tır ve konteynerlerin sözleşmenin teknik özelliklerine göre koruma ile donatılmasıdır. Gümrük idaresi bunun açıklığa kavuşturulmasından, uygun belgelerin düzenlenmesinden ve TIR Sözleşmesinin Türkiye'de uygulanmasından ve takip edilmesinden sorumludur. Türkiye Ticaret Odaları Birliği, tır ile taşınan bagajların vergilendirilmesi ile ilgili olarak doğabilecek her türlü zarar için uluslararası bir garanti üstlenmektedir.

 Biraz da kamyonların genel avantajlarından bahsedelim. TIR sisteminin amacı, gümrük vergilerine tabi eşyanın uluslararası dolaşımını mümkün olduğunca kolaylaştırmaktır. Bu sistem transit ülkeler için gerekli gümrük ve vergi güvenliğini sağlamaktadır. Gümrük makamları ve uluslararası ticaret topluluğu arasındaki sorumlulukları da dengelemektedir. Ayrıca, TIR sistemi uluslararası yük taşımacılığında çeşitli kuruluşlara aşağıdaki avantajları sunmaktadır: Birincisi, genel olarak ticareti ve ulaşımı kolay hale getirmektedir. İkincisi, sınır geçişlerinde gecikmeleri önlemektedir. Ayrıca işlem sayısını azaltarak nakliye maliyetlerini düşürme avantajına sahiptir. Mevcut standart kontroller ve standart belgeler taşınabilirliği kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda uluslararası ticaretin gelişmesine de katkıda bulunmaktadır. Taşımacılık sektörüne sağladığı faydalara bakıldığında şu söylenebilir: Mallar, sınırlar arasında minimum müdahale ile bir yerden başka bir yere taşınabilmektedir. Nakliye süresi ve maliyetleri önemli ölçüde azalmaktadır. Dokümantasyon basitleştirilmiş ve standartlaştırılmıştır. Ayrıca sınır istasyonunda gümrük işlemlerinden geçmeye gerek yoktur. Gümrük idaresi, riskli görülen uluslararası gönderiler için 100.000€'ya kadar tarife ve garantiler sunmaktadır. Bu, nakliye sırasında malların taşınması yükünü azaltır, gümrük prosedürlerini ve evrak işlerini basitleştirir ve gümrük işlemlerini daha verimli hale getirmektedir. Bu hüküm, ithalat ve ihracat için iç gümrük kullanan çalışanlar için de geçerlidir.

Şimdi birçok türe sahip kamyonlardan diğerlerinden daha fazla teknolojiye sahip olan Tesla Semi Truck’a bir bakalım. Genel olarak bakacak olursak Tesla Semi Truck, en son teknolojilerle Elon Musk tarafından üretilmiş en önemli kamyonlardan biridir. Bu markanın hızı hız olarak birçok rakibinden önde ve  sadece 5 saniyede 0-100 km'ye ulaşabilmektedir. Tesla Semi Truck, otonom sürüş hizmeti sunan kamyonlardan biridir. Elon Musk tarafından tanıtılmaktan memnuniyet duyan kamyon şoförü asistanları çok verimli çalışmaktadır. Tesla Semi Truck'ın özellikleri şimdiye kadar ki en iyi sürücü yardım aracının açıklamasında da yer almaktadır. Hayat kurtaran özelliklere sahip Tesla Semi Truck, bu manzarada rakiplerini geride bırakan bir araçtır. Hızından biraz daha bahsedecek olursak da yarı römork 20 saniyede yüklenirken, boşken sadece 5 saniyede 100 km/s hıza ulaşabilmektedir. Araca göre yedek parça garantisi de 1 milyon km'ye kadar verilmektedir. 30 dakikalık şarjla 640 km gidebilen araç, tam şarj olduğunda 800 km gidecektir. Normal bir kamyon %5 eğimde 70 km/s hızla giderken, bir kamyonet aynı yolda 105 km/s hıza ulaşabilecektir. Tesla Semi Truck'ın Bugatti Chiron'a göre daha aerodinamik bir yapıya sahip olması da tanıtımın etkileyici unsurlarından biridir. Diğer kamyonlardan farklı olarak Semi Truck'ın direksiyonu sağ veya sol tarafta değil, iç panelin ortasında bulunmaktadır. Tanıtım programında özellikle vurgulanan husus, arabanın camının diğer arabalara göre oldukça dayanıklı olmasıdır.

Tesla Semi Truck elektrikli bir kamyon olduğu için en çok merak edilen konuların başında modelin pil kapasitesi ve menzili gelmektedir. Elon Musk, yaklaşmakta olan iki Tesla Semi modelinin pil kapasitesini açıklamamış olsa da, yaklaşık pil kapasitesi biraz matematikle hesaplanabilmektedir. Tesla sitesinden alınan bilgilere göre Tesla Semi Truck, mil başına ortalama 2 kWh enerji tüketmektedir. Giriş seviyesi Tesla Semi'nin 300 mil (480 km) menzile sahip olduğu düşünüldüğünde, modelin pil kapasitesi yaklaşık 500 kWh olacaktır. Elon Musk'ın son  açıklaması ayrıca, giriş seviyesi Tesla Semi kamyonlarının ilk partisinin 500 kWh aküye sahip olacağını iddia etmektedir. Tesla Semi'nin daha büyük ve daha uzun versiyonu 800 km menzile sahiptir. Bu modelin pil kapasitesi  aynı hesaplama ile 900 ile 1100 kWh arasında hesaplanabilmektedir.

Henüz tam olarak ne kadar Tesla Semi üretileceği bilinmemektedir. Ancak yine Elon Musk'ın açıklamasına göre Tesla Semi için şu ana kadar 2.000'den fazla ön sipariş verilmiştir. En çok Tesla Semi Truck siparişi veren firmalar 125 Tesla Semis ile UPS, 100  ile Pepsi, 50  ile Wal-Mart ve 50 ile Los Angeles merkezli TCI Transportation olmuştur. Bugünlerde Tesla Semi Truck sipariş etmek istediğinizde  oldukça yüksek bir sipariş maliyeti ile karşılaşacaksınızdır buna hazırlıklı olun. Tesla, ilk Tesla Semi Truck siparişi için 5.000$ kredi kartı ödemesi ve 15.000$ banka havalesi istiyor. İlk siparişten sonra Tesla Semi başına 20.000$ ek ödeme istemektedirler. Ama parasının hakkını sonuna kadar vereceğini söylememize gerek yoktur herhalde.

Tesla'nın ilk tam otonom aracı Tesla Semi olabilir. Tesla Semi Truck'ın kabin tasarımı da bu görüşü destekemektedir. Elon Musk, Tesla Semi'nin tüm özelliklerini ortaya koymamış olsa da, bu merkezi modelin tek kişilik mekik benzeri tasarımı, sürücünün otomatik pilotta çevreyi daha iyi kontrol etmesini sağlayacaktır. Ayrıca, bu benzersiz sürücü koltuğunun her iki yanında bulunan akıllı ekranlar, sürücünün otonomuna ve kontrol edilebilir deneyimine yardımcı olacaktır. Ancak Tesla Semi'nin tam otonom olma yolunda  önünde bir engel vardır. Kaliforniya Eyaleti'nde kamyonetlerin ve orta büyüklükteki binek otomobillerin kendi kendini süren testlerine izin verilirken, bir insan sürücü tarafından sürülseler bile 4,5 tondan daha ağır araçların test edilmesi yasaktır. Diğer modellerinde standart olan otomatik frenleme, engel tanıma, şerit tutma ve benzeri kendi kendine sürüş teknolojilerine sahip olmasına rağmen Tesla Semi Truck otonom hale daha sonra gelecektir.