TÜRKGÖZÜ TANITIMI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
TÜRKGÖZÜ TANITIMI
  • 2022-09-05

TÜRKGÖZÜ TANITIMI

Türkgözü sınır kapısı, Ardahan'ın Posof ilçesine bağlı taşımacılık yapan firmalarında kullandığı  Türkgözü köyünde bulunan Gürcistan'a bir Türk sınır kapısıdır. 12 Temmuz 1995 tarihli Bakanlar Konferansı kararı ile kurulmuştur. Türkiye'nin Kovid salgını nedeniyle Kafkasya'ya kapatılan Posof Türkgözü sınır kapısı, uzun bir aradan sonra ilk kez açıldı. Gürcistan ile Türkiye arasındaki Turgoz sınır kapısı bir süre sadece tırlara açık ve normal trafiğe kapatılmıştı. Türk tarafındaki kapı değişim/tadilat çalışmaları nedeniyle sınır kapısı tamamen kapatıldı. Ramazan ayında kapıların açılmasına karar verildi ancak sahadaki inşaat çalışmaları uzatıldı, bu nedenle sınır kapıları sadece bugün açıldı ancak yine de istenilen duruma ulaşılamadı. İlk gün saat 16:00'ya kadar devam eden şiddetli yağmur nedeniyle bazı inşaat çalışmaları ertelendi ve saat 16:00'dan sonra açıldı. Bugün halka açık olan Turgoz sınır kapısı sabah 08:00'den akşam 17:00'ye kadar açıktır. İlk pasaportlar Türk turistlere ve yerlilere verildi. Rusya, Kazakistan ve daha birçok ülke vatandaşları geçtikten sonra nakliyat firmalarının kamyonlarının geçişine izin verildi. Yaklaşık 3 kilometrelik bir tır hattında yaklaşık 170 tır sıraya girdi. Türkiye ile Gürcistan arasında ulaşımı sağlayan Turgoz gümrük kapısı yeniden yaya ve araçlara açıldı. Türkiye Ticaret Odası ve Borsalar Birliği'nin 100 milyon liralık kaynak ayırdığı sınır kapısında 2021'de başlayan inşaat çalışmaları devam edecek.  Çift girişli gümrük binaları, restoranlar, satış depoları ve personel konaklama yerleri ile son teknoloji sınır kapıları artık açıktır. Sınır kapıları açılırken bir kamyon kalabalığı oluşmaya başladı. Sürücüler, yaklaşık üç kilometre uzunluğunda bir araç kuyruğu ile sınırda beklemeye devam ediyor.

 İnşaatın 6 ayda tamamlanması bekleniyor. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci, geçtiğimiz Ekim ayında Turgoz gümrük kapılarında başlayan modernizasyon çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Demirci, geçidin Gürcistan üzerinden Orta Asya'ya giden kamyonlar tarafından yoğun olarak kullanıldığını söyledi. “İki aylık geçici kapatma 26 Haziran'da sona erdi. Devam eden inşaat çalışmalarının altı ayda tamamlanması bekleniyor. Tamamlandığında Türkiye'nin en modern kapılarından biri olacak.Bu modernizasyon nakliyat hacmini arttıracağından ithalat ve ihracat firmalarının da ilgisini çekecektir. Araç tanıma, yolcu tanıma  gibi son teknoloji cihazlarla donatılacak. Çift gidiş ve çift geliş şeklinde araçlara ve yayalara açık olacak. Bu, Türkiye'nin Orta Asya'ya açılmasının modern yüzlerinden biri olacaktır. ”

“Buranın yeniden açılması coşkuyla karşılandı. “

Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar da sınır kapısının bölge için ekonomik önemine dikkat çekerek şunları söyledi: Bu yerin yeniden açılması coşkuyla karşılandı. Türkgözü Gümrük Kapısı'nın modernizasyonu tamamlandığında kapasitesinin daha da artacağına, bölgeye ve ülkemize büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. ”

Fakat bunlarla da sınırlı kalmamıştır. Yeni tip koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında kapatıldıktan yaklaşık iki yıl sonra trafiğe açılmasına rağmen yeniden kapatıldı. Vali Ardahan  Hüseyin Öner, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci ve diğer paydaşlar, Mal ve Hudut Borsaları Birliği (TOBB) tarafından Türkgözü Hudut Kapısı yapımı için sahada yayaların uygunluğu konusunda incelemelerde bulundu. Aynı zamanda burası modernizasyon çalışmalarına açılan kapıdır. Aktaş sınır kapısının 5 Mart 2022'de yolculara yeniden açıldığı, Posof Türkgözü sınır kapısının TOBB Gümrük ve Turizm A.Ş. 2 Mayıs 2022'de yolculara açılacak, bu nedenle devam eden inşaat çalışmaları nedeniyle ülkemize gelen sakinlerin ve  turistlerin güvenliği için herhangi bir sorun yaşanmayacak. Devlet (GTI). Aktaş Gümrük Kapısı, yayaların karşıdan karşıya geçmesinde sorun olmadığını söyledi.

 Türkgözü Hudut Kapısı'na alternatif olarak Çıldır-Aktaş Gümrük Hudut Kapısı'nı önerdiklerini söyleyen Demirci, "Sonunda bir hududumuz daha oldu. Şimdilik bunu tavsiye ediyoruz, o da Çıldır Gümrük Hudut Kapısı. -Aktaş Çıldır -Aktaş yaya geçidi için kullanılıyor Ortak olmaya karar verdik. Tek hedefimiz bu kapının  Çıldır-Aktaş gibi modern bir kapı olması ve daha sağlıklı hizmet vermesidir. " Gürcistan'ın Türkiye sınırındaki Çıldır-Aktaş ve Türkgözü sınır kapıları, Kovid önlemleri kapsamında Gürcistan hükümetinin aldığı kararla 18 Mart 2020'de tek taraflı olarak yolculara kapatıldı. Gürcistan hükümetiyle alınan ortak kararın ardından her iki kapı da 5 Mart'ta yolculara yeniden açıldı.

Restoran, dükkan ve personel lojmanlarının yanı sıra çift giriş ve çıkış gümrük binalarının  da yer alacağı Türkgözü gümrük kapısı son teknolojik ve nakliyat hizmeti imkanları ile donatılacak. Türkiye Esnaf ve Ticaret Borsası'nın (TOBB) 100 milyon lira tahsis ettiği sınır kapısında 2021'de başlayan inşaat çalışmaları sürüyor. Araçların geçişi için sınır karakolunun açılmasıyla birlikte tır yoğunluğu oluşmaya başladı. Yaklaşık 3 km uzunluğundaki kuyruk oluştuğunda sürücüler beklemeye devam etti. Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci gazetecilere verdiği demeçte, Türkgözü Gümrük Kapısı'nın inşaatı tamamlandığında Türkiye'nin en modern kapılarından biri olacağını söyledi. Demirci, "Tükgözü Gümrük Kapısı'nda yenileme çalışmaları  Ekim 2021'de başladı. Bunun ardından 2 aylık geçici bir kapatma süreci yaşandı. 26 Haziran'da Gümrük Kapısı yeniden araçlara açıldı. Ancak bir tanesinde modernizasyon çalışmaları devam ediyor. Ağ Geçitleri. Yolcu tanımlama sistemi, özellikle gümrük sınır kapısı kimliğini üstlenecek araç tanımlama sistemi, X-ray cihazları ve modern  teknoloji ile donatılacak. Çift yönlü kapılar da yayalara ve araç trafiğine açılacak. Türkgözü Gümrük Kapısı, modernizasyon çalışmaları tamamlandığında Türkiye'nin Orta Asya'ya açılan modern  yüzü olacak. Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar, Türkiye'nin Gürcistan üzerinden Kafkasya'ya açılan kapılarından biri olan Türkgözü Gümrük Kapısı'nda da çalışmaların hızla sürdüğünü belirterek, "Gümrük kapısı bir süredir  kapalıydı, bu kapının açılmasına izin verildi. Nakliye hizmeti için yer iyi karşılandı, bu yönde nakliye firmalarının da bazı faaliyetlerde bulunmanın kilit noktası. Türkgözü gümrük sınır kapısının modernizasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla kapasitesinin daha da artacağına ve bölgeye, yöreye ve ülkeye önemli katkılar sağlayacaktır. Adından da anlaşılacağı gibi Türk gözü, Türk gözü ve bu kapı Türk gözüne layık olmalıdır.

Bu esnada, kapanış sürecinde çevredekiler kapının varlığının önemini anladılar. Türkiye Borsalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Ardahan'ın Posof ilçesinde bulunan Türkiye ile Gürcistan arasındaki Türkgözü sınır kapısının modernize edilmesi için çalışmalarını titizlikle sürdürdüğünü biliyoruz. Ardahan Posof Türkgözü sınır karakolunda, Türkiye Borsalar ve Borsalar Birliği'ne (TOBB) bağlı Gümrük ve Turizm İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün (GTİ) modern bir çerçevede Sınır Muhafız Karakolu'nda başlattığı çalışmalar hummalı bir şekilde devam ediyor. Vali Ardahan  Hüseyin Öner; Projenin iki ay içinde tamamlanmasını beklediklerini söyledi. SABAH'a konuşan Vali Ardahan Hüseyin Öner, Türkgözü sınır kapısının Gürcistan üzerinden Orta Asya ve Kafkasya'ya açılan önemli bir kapı olduğunu; "Türkgözü sınır kapısı ülkemizin Kafkasya ve Uzakdoğu ülkelerine açılan önemli bir  ticaret kapısıdır. Modernizasyonu gerekli hale gelmiştir. tadilat başlamış ve  devam etmektedir.” dedi. 

 İnşaatın büyük bölümünün tamamlandığını kaydeden Vali Öner, şunları kaydetti; “Tamamlandığında hem şehir içi hem de yurt dışından gelen turistlere daha iyi  hizmet verecek. Aynı zamanda  ticari faaliyetlerle ülkemizin katma değerini artırmak.” dedi.

Gördüğünüz üzere bu yazımızda sizlere Türkgözü gümrük tanıtımınıve nakliye durumunu detaylı bilgilerle yapmış bulunmaktayız. Umarız ki sizin veya firmanızın nakliye konusunda işe yarar bir yazı olmuştur. Hepinizie iyi okumalar dileriz.