ÜZÜMLÜ GÜMRÜK TANITIMI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
ÜZÜMLÜ GÜMRÜK TANITIMI
  • 2022-09-06

ÜZÜMLÜ GÜMRÜK TANITIMI

Ülkemiz ile Irak arasındaki artan ticaret  ve yolcu trafiği hacmini karşılayan tek kapı Habur Kara sınır kapısı olduğundan, Irak sınırında alternatif sınır kapılarının oluşturulması kaçınılmaz hale gelmiştir. Gümrük Üzümlü Genel Müdürlüğü, bölge ekonomisine katkıda bulunmak ve kolaylaştırmak, bölge ekonomisinin etkinliğini, verimliliğini ve nakliye hizmetini arttırmak amacıyla 25 Ocak 2013 tarih ve 28539 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 2013/4222 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile kurulmuştur. 5/5/2015 tarihinde Hakkari ili Çukurca ilçesi Üzümlü köyünde yolcu işlemleri için faaliyete başlamıştır. Güvenlik nedeniyle bir süre kapatılan düzenleyici kurum, 1 Eylül 2016 tarihinde yeniden gümrük hizmeti vermeye uygun görüldü. Salgın nedeniyle birçok sınır kapısının kapatıldığı bir dönemde Türkiye'nin en doğusunda yer alan Çukurca Üzümlü'nün açılışı Hakkarililer ve iş adamları tarafından memnuniyetle karşılandı.

 Hakkari ve tüccarlar, Çukurca Üzümlü sınır kapısının açılmasıyla  ekonomik krize ve işsizliğe ve de nakliye durumuna çözüm olacağını umuyor. Hakkari'nin Irak sınırındaki Çukurca ilçesinde bulunan ve anti-virüs önlemleri kapsamında kapatılan Üzümlü sınır kapısı 27 Şubat'ta yeniden açıldı. İçişleri Bakanlığı'nın genelgesine göre, dünya genelinde ve Türkiye'de salgın nedeniyle 3 Mart 2020'de sınır kapısı kapatıldı. Türkiye'nin doğusunda yer alan Hakkari, İran ve Irak ile sınır komşusudur. Esendere sınır kapısı, Yüksekova ilçesi ve İran; Çukurca üzüm sınır kapısı, Çukurca ile Irak arasında yer almaktadır. Üzümlü sınır kapısı Çukurca, Hakkari ve Van gibi ilçelerin en önemli gelir kaynaklarından biridir. Virüsten korunma önlemleri kapsamında sınırlar kapatıldı Bugün Hakkari, Türkiye'nin en az gelişmiş illerinden biri. Sanayi, ticaret ve turizmin henüz gelişmediği Hakkari'de nüfusun %90'ı tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. 300.000 nüfuslu Hakkari'de işsizlik oranı çok yüksek. Hakkari'nin Çukurca ilçesinde 2014 yılında işsizliği azaltmak ve ticareti geliştirmek için Üzümlü sınır kapısı açıldı. Çünkü bu sayede hem turizm hem de nakliyat hizmeti vermek isteyen nakliyat firmaları için bir şans olacaktı.Uluslararası taşımacılığında önü açılmış olacaktı.

 

Hakkari'nin Çukurca ilçesindeki Üzümlü sınır kapısındaki gümrük binalarının tamamlanmasıyla birlikte Irak'a pasaport geçişleri başladı. 

 Vali Yakup CANBOLAT, Çukurca İlçe Kaymakamı Ünal KOÇ, İl Jandarma Komutanı Albay Yavuz ÖZFİDAN, İl Emniyet Müdürü Resul HOLOĞLU, Servet TA Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ile kamu kurum ve kuruluşları geldi. İngiliz pasaportunun bulunduğu Üzümlü sınır kapısında incelemelerde bulunarak Iraklı yetkililerle görüştü.Birbirlerine şans diledikleri toplantıda basın mensuplarına konuşan Hakkari Valisi Yakup CANBOLAT, bugünden itibaren kapıdan pasaport ve araçların geçişine başlayacağını söyledi. herkes tarafından merakla bekleniyordu. uzun yıllar inşa edilmiş ve açılmıştır. Irak hükümeti sınır kapısının altyapısının hazır olduğunu hatırlatan Vali CANBOLAT, "Biz Hakkari Hükümeti olarak altyapıyı oluşturduk ve sınır kapısını yaptırdık. Mandalina. Bugünden itibaren geçiş başladı. Halen bu alanda çevre düzenlemesi, imar ve imar çalışmaları yapıyoruz. Kalıcı yapılar zamanla planlanacak ve inşa edilecektir. Bu hizmetin iki ülke arasındaki insan ilişkilerine, dostluğa ve ticarete faydalı katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Bu portalın dostluğumuzu, alışverişimizi ve ilişkilerimizi güçlendireceğini umuyor ve umuyoruz. Hakkarili vatandaşlarımız da bu kapıya sabırsızlıkla bekliyor. Bu kapının milletimize, ülkemize, Hakkari ilimize ve Irak'ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Bu kapı aynı zamanda ticari bir kapıdır. Önce pasaportlar ve pasaportlar yapılacak, daha sonra işin ticari kısmı zamanla büyüyecek. Vali Yakup CANBOLAT, Türkiye ve Irak'a pasaportla gitmek için sınır kapısından geçen vatandaşlarla görüşerek, sınır kapısının kendilerine fayda sağlamasını diledi.

 Irak sınırının açılmasıyla birlikte her yıl binlerce turist Hakkari ve Van'a gelmeye başlıyor. 2020 yılında koronavirüs nedeniyle bir yıldır kapalı olan sınır karakolunun yeniden açılması kentte olumlu karşılandı. Üzümlü sınır kapısının Irak tarafından Türkiye'den 50 dolar alması tepkilere neden oldu. Hakkarili tüccarlar, Irak makamlarının kendilerinden 50 doları alması nedeniyle  bu operasyonların kaldırılmasını talep etti. Bir sınır karakolunun açılması, yerel halkın derin bir nefes almasına yardımcı oldu. Sınır kapısı, sınır ticaretinin yanı sıra akraba ziyareti için de kullanılıyor. Hakkari Ticaret ve Sanayi Odası (HATSA) Başkanı Servet Taş, Üzümlü sınır kapısının turizm açısından çok önemli bir sınır kapısı olduğunu ve gelecekte kapasitenin artacağını söyledi. Üzümlü sınır kapısının kapasitesini arttırmak için altyapı çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Taş, sınır kapısının ticaretten çok turizm ve ziyaret açısından daha önemli olduğuna dikkat çekti. Sınır kapısının açılmasıyla birlikte  birçok kişinin turizm amaçlı Hakkari ve Van'a geldiğine işaret eden Taş, "Üzümlü sınır kapısının açılması hem Hakkarili hem de Vanlı nakliye firmalarını olumlu etkileyecektir. Özellikle sağlık nedenleriyle gelen turistler bu ziyaretlerin çoğunluğu oluşturuyor. Ayrıca bölgemizden yüzlerce Iraklı, mağazalarımızdan alışveriş yapmak için Hakkari ve Van'a geliyor ki bu da ülkemizin ekonomisi için  iyi bir şeydir. Salgın nedeniyle zor durumda olan tüccarlarımız iş yapmak için Irak'a gittiğinde Irak hükümeti hemşehrilerimizden 50 dolar alıyor. Bu uygulamadan dolayı esnafımızı ve vatandaşlarımızı olumsuz etkilemektedir ve ticaret isteğini köreltmektedir. Bu uygulama ülkemiz ve şehrimiz daha iyi bir hale gelsin diye bir an önce kaldırılmalıdır.uygulamanın kalkmasıyla özellikle nakliye ve lojistik sektörlerindeki hareketlilik daha da artacaktır

Aslına bakarsanız Üzümlü sınır kapısı 60-70 yıl önce Hakkari halkının hayaliydi. Bu hayal 2014 yılında gerçek oldu ve sınır kapısı açıldı. Daha önce halkımız Irak'a gitmek için  Habur sınır kapısı olan Şırnak'a gitmek zorundaydı. Habur sınır kapısına ulaşmak bile 7 saat sürerdi bu da insanların gitmesinde büyük bir engeldi. Çünkü insanlar bütün gün yolda sayılırdı. Üzümlü sınır kapısının açılmasıyla bu sorun ortadan kalktı. Artık bu gümrük sayesinde bir günde Irak'a gidip gelebilirsiniz. Pandemi nedeniyle bir yıldır kapalı  olan sınır karakolunun açılması, bölgedeki tüccarlar için de oldukça olumlu bir gelişme sayılır. Örnek olarak 1995 yılından bu yana Çukurca ilçesinde ticaret yapan Cüneyt Kanar, pandemi nedeniyle sınırın kapanmasıyla işlerinin durduğunu belirterek,  büyük bir ekonomik yılda ekonomik sıkıntı çektiklerini söyledi.

 Üzümlü köyündeki hudut karakolunun Çukurca tüccarlarına pek fayda sağlamadığına işaret eden Kanar, "Tabii hudut kapısının  açılması  piyasaya daha çok fayda sağlayacaktır ama bu pandemiden dolayı çok masraf çıkarsa olur. çünkü aşı parasını gelip giderken alıyorlar.Devletimizden beklediğimiz tek şey Çukurca ilçesinde sınır kapısı açması. Böylece Çukurca gelişecek. Türkiye'de pandemi nedeniyle kesinlikle ekonomik sorunlar olduğunu vurgulayan Kanar, "Bu virüsle mesafemizi koruyarak ve maske takarak birlikte mücadele etmek önemli. Türkiye olarak gelecekte çok güzel yerlere geleceğimize eminim. Bu virüsü atlatırsak Türkiye ekonomisinin de düzeleceğini düşünüyorum. Pandemi döneminde kira yardımı aldık.  Allah devletimizi korusun. Bin TL kira desteği Çukurca gibi bir yer için iyi olabilir ama West gibi bir yerde bin TL kira desteği esnafımızın kirasını ödemeye yetmez diye düşünüyorum. Devletimizin desteği var ama biz daha çok destek istiyoruz” dedi.

Kısacası Üzümlü gümrüğü az gelişmiş olan bir şehir için büyük bir avantajdır. Bu yüzden oldukça fazla önem arz etmektedir. Sizlere de bu yazımızda bu gümrüğü nakliye durumunu ve avantajlarını detaylı bilgilerle anlatmaya çalıştık. Umarız ki size veya firmanıza yararlı bir yazı olmuştur. İyi okumalar dileriz.