UZUNKÖPRÜ GÜMRÜK TANITIMI | İsteNakliye
Bize Ulaşın Bize Ulaşın

Biz Size Ulaşalım


Image
Image
UZUNKÖPRÜ GÜMRÜK TANITIMI
  • 2022-09-06

UZUNKÖPRÜ GÜMRÜK TANITIMI

Uzunköprü sınır kapısı ülkemizin Yunanistan'a giden demir yolu sınır kapısıdır. Bu sınır kapısı turistler tarafından, özellikle de tren yolcuları tarafından da  kullanılmaktadır. Demiryolu taşımacılığında önemli rol oynayan uzunköprü sınır kapısı lojistik ve nakliyat faaliyetlerinin de gerçekleşmesinde önemli bir geçiş noktasıdır. Uzunköprü Sınır Kapısı, Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde bulunan Türkiye ile Yunanistan arasında bir demiryolu gümrük/sınır kapısıdır. 4 Eylül 1953'te hizmete girmiştir.1953 yılında büyük bir gümrük ofisi olarak faaliyete başlamıştır. 11 Mayıs 1988 tarihinden itibaren Gümrükler Genel Müdürlüğü olarak faaliyetine devam etmektedir. Gümrük idaresi, sınırdan yaklaşık 10 km içeride, Uzunköprü tren istasyonunda bulunuyor. Uzunköprü, Yunanistan'a demir yolu ile bağlanan Türkiye'nin  tek gümrük kapısıdır. Yunan tarafında Pythio Gümrük Kapısı var. Gümrük Genel Müdürlüğü Uzunköprü; Edirne'nin Uzunköprü ilçesine 8 km mesafede, tren istasyonundaki TCDD binasında görev yapıyor. Bu binada yolcu pasaportları ve gümrük işlemleri dikkatlice ve düzenli bir şekilde yapılmaktadır. Gümrük alanında gümrüksüz satış mağazaları yani free shop bulunmaktadır. 20 Gümrük Genel Müdürlüklerinde sadece yolcu treni ile gelen yolcular için giriş ve çıkış işlemleri ile Dışişleri Bakanlığınca belirlenen bagaj giriş çıkış ve transit işlemleri yapılmaktadır. TC Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Trakya Bölge Gümrük ve Ticaret Dairesi Başkanlığı bu konuda oldukça titizdir. Bu sınır kapısında çok fazla gurbetçi sorunu da yaşanmamaktadır. Çünkü daha çok demir yolu olduğundan kişisel ihtiyaçlar için sık kullanılmamaktadır. Daha çok demir yolu ulaşımını kullanan nakliyat firmaları tarafından kullanıldığını görürüz.

 Yunanistan Pythio sınır kapısının karşısında yer alan Uzunköprü, Türkiye'nin Yunanistan'a demir yolu ile bağlanan tek gümrük kapısı olup, toplam 1800 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Uzunköprü Gümrük Genel Müdürlüğü'nün 6 odalı 160 metrekare alana sahip hizmet binası aynı gümrük bölgesinde yer alıyor. Transit işlem, insanların veya eşyaların bir trende gelişi ve gidişidir. 31 Ekim 2013 tarihinde TCDD tarafından  restore edilerek hizmete açılmıştır. TCDD Gümrük Müdürlüğü'nü de işletmektedir. Sınır kapısı, İstanbul-Sirkeci-Pythio demir yolu hattı üzerinde, İstanbul-Sirkeci tren istasyonuna 280.962 km (174.6 mil) uzaklıkta. Uzunköprü Belediye Başkanı Enis İşbilen, Uzunköprü tren istasyonunda ve Yunanistan sınır kapısı Pythio'nun karşısındaki sınır kapılarının yeniden açılması çağrısında bulundu. İşbilen, tarifelerin uygulanmasının ülkenin nakliye hizmetine yardımcı olacağını ve diğer sınır geçişlerindeki kamyon hatlarını azaltacağını söyledi.

 İşbilen, Uzunköprü-İstanbul tren ve demir yolu sınır kapılarının faaliyete geçmesinin nakliye firmaları için de faydalı olacağını söyledi. Gümrük müdürlüğünün yeniden açılmasının ilçeye önemli katkı sağlayacağını vurgulayan İşbilen, "Yunanistan hudut kapılarının özellikle demir yolu ile canlandırılması, ilçe ekonomisine nakliyat hizmeti ile katkı sağlamak ve kalkınmak için mutlaka gereklidir. Ülkemizin ticaret ve ihracat hedeflerine ulaşması için kara yolu sınır kapılarındaki tır kuyruklarını azaltmak için  demir yolu alternatiflerini de dikkate alması gerektiğine inanıyoruz. Edirne ve Kurkulleri ilçelerini ziyaret eden Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi ile Edirne Valisi Günay Özdemir'in konuyla ilgili açıklamaları da aynı doğrultuda. Bölgemizde de önemli  rol oynayacağına inandığım Uzunköprü sınır kapısı, hem Türk ihracatı hem de ilçemiz için büyük bir atılım olacak. “

Aynı zamanda, yine Uzunköprü’de bulunan bir başka sınır kapısı daha gündemdedir. Cumhurbaşkanı Özlem Becan'ın öncülüğünde Eskiköy sınır kapısı için gerekli görüşmeleri başlamıştır. Sınır kapılarını yeniden açmak için yapılan çeşitli girişimler başarısız oldu. Eskiköy  sınır kapısının açılması için yılmadan çalıştılar. Bu da ilçeye ve nakliyat firmalarına büyük bir ekonomik canlılık getirecektir. Yaptığı temaslar ve yaptığı çalışmalarla bu konuyu gündeme getiren ve yaptığı çalışmalara göre hudut kapılarının açılması için yoğun çaba sarf eden Başkan Özlem Becan, Şubat ayında yaptığı görüşmede Eskiköy sınır kapısının tekrar açılması konusunu gündeme getirdi. Yunanistan Edirne Konsolosu Aris Radiopoulos. Toplantıda ortaya çıkan işbirliği ve ortak çalışma konusunda karşılıklı ilerlemenin ardından Başkan Özlem Becan, gerekli prosedürleri başlatmak için gerekli prosedürleri hızlandırdı. Gerekli formalite ve belgeler hazırlandıktan sonra 13 Nisan 2022 tarihinde Şirket Genel Başkanı Özlem Becan ile Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, Eskiköy sınırının açılması için Ankara Mehmet Muş Ticaret Ofisi tarafından görevlendirildi. Görüşmenin ardından Başkan Özlem Becan sosyal medyadan şunları paylaştı: Bakandan Eskiköy ve Mikrohasi sınır kapılarını açmasını istediler. Bu da bölgenin ve Uzunköprü'nün ekonomik, sosyal ve kültürel hayatına büyük katkı sağlayacaktır. Hazırlanan detaylı bir raporu da vardır. Sayın Bakan ile yapılan plan kapsamında uzun bir sürecin ilk adımını atmanın gururunu yaşanıyor. Uzunköprü ile ilgili tüm konuları detaylı bir şekilde anlatma fırsatı veren Bakan Mehmet Muş'a misafirperverliği ve detaylara gösterdiği özen için minnet duyulmakta. Bakanı en kısa zamanda Uzunköprü’de de ağırlamaktan onur duyacaklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Özlem Becan başkanlığında ilçenin geleceği için çok önemli olan Eskiköy sınır kapılarının yeniden açılması için gerekli tüm görüşmeleri yaptığını söylemiştir. Açılması gelişmeyi hızlandıracak ve detaylı bir stratejik plan hazırlayarak şehrin geleceğini garanti altına alacaktır.

Bakana basın ajansı olarak sorduk. “Uzunköprü'deki Eskiköy sınır kapıları çalışacak mı?”, "Bu kapının açılması  ve buradaki demir yolu geçişinin daha da iyileştirilmesi için tüm hazırlıkları tamamladık. Bu nedenle komşu Yunanistan ile bu konuda  görüşmeler ve diplomatik alışverişler oldu ancak bu konuda bir sonuca varılamadı. Bu duyurunun üzerinden dokuz yıl geçti. Trakya'nın tek kadın belediye başkanı Uzunköprü'in belediye başkanı Özlem Becan, Eskiköy sınır kapılarının tozlu hale getirildiğini söylerken, 12 Şubat 2022'de Edirne Konsolosu Aris Radiopoulos, Uzunköprü ve Trakya’nın tek kadın belediye başkanı olacağını açıkladı. Edirne'den sonra sınır kapısına davet edildi ve  Ticaret Bakanı olarak ilan edildi. Uzunköprü halkı ve kamuoyu, Başkan Becan'ın çalışmalarını yakından izliyor. Uzunköprü'yü şehirleştirmek ve Uzunköprü halkının ekonomik refahını artırmak için birçok projeyi hayata geçirdiğini görüyor ve gözlemliyor. AK Partili bir üye, Cumhurbaşkanı Becan'a böyle söylemiştir. Cumhurbaşkanı, eski AKP ilçe başkanı Chaathai Yılmaz'ı ofisinde ziyaret ederek bu fikirleri reddetti. Tüm seçmen olmayanların başkanı olan Sayın Başkan bu bilinçle çalışmalarına devam etmektedir. İlçe bakanlarımız, bakan yardımcılarımız ve milletvekillerimiz geldiklerinde ŞEHRİ-EMEİN'e selam veriyorlar.Yerel basına göre eksiklikleri haber veren Uzunköprü'de bire bir selamlaşınca, şikayet edip sizlere sunacağım. Cumhurbaşkanı Becan'ın geçen hafta Ankara'daki ilk durağı, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Mehmet Muşhu'nun ofisini ziyareti ve Uzunköprü'nün uzun zamandır hayalini kurduğu Eskiköy sınır kapısının açılmasıdır.

Yunanistan, Eskiköy sınır kapılarının açılmasından nefret ediyor: Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, “Edirne'nin Uzunköprü ilçesinde Eskiköy sınır kapılarının açılmasına ilişkin açıklama yaptı. Yazcı, Uzunköprü’den Yunanistan'a giden demir yolunun kapısı olan Eskiköy sınır kapısının açılmasının Yunanistan tarafından hoş karşılanmadığını açıkladı. Komşu Yunanistan ise Eskiköy sınır kapısının açılmasından memnun değil. Uluslararası Ticaret ve Gümrük Bakanlığı olarak tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Ancak sınır kapılarının açılabilmesi için komşuların da benzer bir yaklaşım sergilemesi gerekiyor. Komşu Yunanistan ile müzakereler yapıldı. Herhangi bir sonuç almadım. Yunanistan'ı ikna etmeye çalışıyoruz" dedi.

Gördüğünüz üzere size bu yazımızda Uzunköprü’nün sınır kapısını, nakliye durumunu  ve açılması istenen Eskiköy sınır kapısından detaylı bilgilerle bahsettik.